
Již loni jsem do dvou budek, jedné určené pro koňadry a druhé pro rehky, umístil kamery pro online sledování. Použité kamery byly bohužel nevalné kvality, takže záznamy nic moc. Přesto se mi podařilo sledovat snůšku sýkorky końadry a vylíhnutí a vyvedení mladých, byť pár nejslabších kusů to nezvládlo. U rehka to bohužel dopadlo špatně, samičku v průběhu krmení zřejmě odchytil nějaký predátor (kočka?) a mláďata uhynula – dodnes si vyčítám, že jsem je nezkusil dokrmovat sám. On se o to ale chvíli pokoušel samotný samec a já stále doufal, že to zvládne. Bohužel to postupně přestal dávat, a nakonec se na to vykašlal úplně – prostě nezodpovědný otec.
Letos jsem se rozhodl povýšit sledování na další level a zakoupil jsem na Aliexpresu několik super kamer za skvělou cenu cca 600,. Kč. Ty kamery jsou úžasné v tom, že mají naprosto neuvěřitelně citlivý čip, který snímá barevně ještě téměř v naprosté tmě. Pro sledování zcela bez světla pak stačí doplnit IR modul též z Alíku za pár kaček (obraz sice fialový, ale je vidět i v noci – ptákům, to evidentně nevadí, teda aspoň nic neříkali 😀 ). Kamery jsou síťové a lze je napájet přes POE, ze kterého mají vývod 12 V a tím zase napájím ten IR přísvit. Další pecka je objektiv, který jde v nastavit v širokém rozmezí zoomu a ostření. Krom toho jsem rozšířil i počet budek. Nyní sleduji dvě budky pro sýkorky (jedna koňadry, druhá modřinky) a dvě budky pro rehka – zatím je ale osídlena jen ta pro modřinky, tak kdoví jak to dopadne.
Už se konečně dostávám k té „švihlé“ modřince. Budka je umístěna od podzimu na stožáru na zahradě kde mám i své radioamatérské antény a některá čidla meteostanice. Většina běžně se vyskytujícího ptactva začíná hnízdit nejdříve v dubnu, spíše až tak v jeho půlce – podle počasí. Ne tak tato dáma. Již začátkem března jsem zaznamenal její okukování obytného prostoru. Vlezla dovnitř, obešla všechny čtyři rohy a zase vylétla. Pak si začala přizpůsobovat vletový otvor, aby se ji dovnitř dobře lezlo. Tady jsem měl trošku obavy, nepřežene-li to, a zda ji nakonec z budky nevypudí koňadra, která právě potřebuje větší díru. Naštěstí je budka z OSB desky, tak s tím měla hodně práce a časem to vzdala. Už kolem 10. 3., zřejmě zblblá teplým počasím, začala do budky nosit mech, kterého máme na zahradě (bohužel) dostatečné množství. Za pár dní zaplnila podlahu do výšky několika cm. Pak změnila materiál a odněkud začala tahat nějaké žíně. Na konci března už byla budka pěkně plná, v žíních sem tam i nadtrhnuté peří a vyseděný důlek. Vypadalo to na zahájení snůšky. Jenže kulový. Od té doby až dodnes stále něco nosí. Je fakt, že teď už převládá peří a různé chlupy, dnes ale zase přinesla kus mechu. Dokonce se jí zalíbila i podložka pod bazén z geotextilie, kterou okolo bazénu vyškubává a nosí do hnízda. Dnes je 8.4. a furt maká.

Tak nevím. Evidentně se jedná o prvorodičku. Dočetl jsem se, že mladým sýkorkám, které staví hnízdo poprvé, to trvá výrazně déle. Ale všude píší tak okolo 20 dní – tenhle mamlas to staví už měsíc. Občas tam za ní vlítne sameček, dvě, tři vteřiny se tam miliskují a pak zase vypadne – to asi na oplodnění stačit nebude, alespoň já mam takovou osobní zkušenost :D. Snažím se ten život v budce živě streamovat na youtube (můj kanál najdete v menu nahoře). Živý stream je schovaný pod logem toho dědka (to jsem já, jak budu vypadat za dvacet let, jestli se toho ovšem dožiju). Ten stream občas vypadne a musím ho znovu založit, takže staré odkazy, které jsem různě sdílel vetšinou už nefungují – tady je to hned vidět. Když je na tom starém ksichtu napsáno „ŽIVĚ“, stream jede a stačí kliknout. Budeme ji tedy držet palce, ať vše dobře dopadne – o prvním vajíčku budu informovat.
Komentáře